Szkoła Podstawowa

przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

Dzień Flagi RP i Święto Konstytucji 3-go Maja

 

Laptop postawiony na krześle obok łóżka pacjenta. Na komputerze prezentacja i omówienie symboli narodowych. Laptop postawiony na krześle obok łóżka pacjenta. Na komputerze prezentacja i omówienie symboli narodowych. Obraz Jana Matejki zatytułowany Konstytucja Trzeciego Maja, uczeń wskazujący szczegóły obrazu. Obraz Jana Matejki zatytułowany Konstytucja Trzeciego Maja oraz materiały pomocnicze do analizy obrazu. Uczennica siedząca na szpitalnym łóżku i wyklejająca bibułą flagę Polski. Uczennica kolorująca obrazek poświęcony Konstytucji Trzeciego Maja.


 

Powstanie w getcie warszawskim

19 kwietnia to dzień pamięci o Powstaniu w getcie warszawskim. Nasi uczniowie przygotowali papierowe żonkile, które są symbolem tego wydarzenia. Rozmawialiśmy też o bohaterskiej walce garstki powstańców przeciw hitlerowskiej machinie śmierci.

Zdjęcie pięciu żółtych żonkili. Dłonie uczennicy odrysowującej szablon żonkila na żółtej kartce. Tekst dotyczący symboliki żółtego żonkila ułożony przed uczennicą na jej łóżku. Dłonie uczennicy sklejającej papierowego żonkila. Uczennica trzymająca na kolanie żółtego, papierowego żonkila. Uczennica trzymająca przed sobą i czytająca materiały informacyjne poświęcone powstanie w getcie warszawskim.


 

Wielkanoc w szkole szpitalnej

W przedświątecznym tygodniu podjęliśmy starania, by jak najwięcej dowiedzieć się o wielkanocnych zwyczajach, tradycjach kultywowanych przez naszych przodków, a także by wprowadzić świąteczną atmosferę. Uczniowie przygotowali kartki świąteczne, dbając o ich piękną formę i świąteczną treść. Pomieszczenia oddziałów dziecięcych zostały też przyozdobione świątecznymi akcentami. Teraz czas na radosne świętowanie.

 Życzenia wielkanocne od uczniów i pracowników szkoły szpitalnej. Zdjęcie okładki książki poświęconej Wielkanocy, wykorzystanej na zajęciach z dziećmi. Zdjęcie stron książki, opisujących wielkanocne dania. W górnej części zdjęcia dwie wydmuszki, kawałek czerwonej bibuły i czerwonego sznurka. Poniżej zdjęcie tekstu opisującego tradycję zdobienia jaj. Zdjęcie stron książki poświęconych kulturze jaja. W centralnej części zdjęcia mały koszyczek wiklinowy i cztery jaja, ozdobione kolorowymi sznurkami zrobionymi z bibuły.  

                  Sześć kartek wielkanocnych wykonanych przez dzieci. Sześć kartek wielkanocnych wykonanych przez dzieci. Kartki wielkanocne wykonane przez dzieci.  Kartka wielkanocna wraz z życzeniami. Kartka wielkanocna wykonana przez ucznia. 


 

Dzień Pracownika Służby Zdrowia

W Dniu Pracownika Służby Zdrowia nasi uczniowie wyrazili swoją wdzięczność i uznanie wobec lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników oddziałów dziecięcych. Przygotowali piękne kartki z życzeniami, które wręczyli medykom troszczącym się o ich zdrowie. Dziękujemy za wysiłek wszystkich osób dbających o zdrowie małych pacjentów!

Kartki okolicznościowe przygotowane przez uczniów z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia, rozłożone na stole. Kartki okolicznościowe przygotowane przez uczniów z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia, rozstawione na stole. Kartki okolicznościowe przygotowane przez uczniów z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia, rozłożone na stole. Pod karkami wkładka z życzeniami od dzieci i pracowników szkoły szpitalnej. Kobieta w błękitnym stroju, pracująca na oddziale, trzymająca przed sobą kartkę przygotowaną przez uczniów szkoły szpitalnej. Kobieta w brzoskwiniowym stroju, pracująca na oddziale, trzymająca przed sobą kartkę przygotowaną przez uczniów szkoły szpitalnej. Kobieta w czerwonym stroju, pracująca na oddziale, trzymająca przed sobą kartkę przygotowaną przez uczniów szkoły szpitalnej.


 

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

W Narodowym Dniu Pamięci Polaków Ratujących Żydów przypomnieliśmy naszym uczniom historię rodziny Ulmów, której członkowie oddali życie, niosąc pomoc żydowskim sąsiadom. Rozmawialiśmy również o Zagładzie narodu żydowskiego, wykorzystując przy tym materiały edukacyjne przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Karty edukacyjne poświęcone Polakom ratujących Żydów, rozłożone na stole. Dziecko trzymające karty dydaktyczne poświęcone tematyce żydowskiej. Zdjęcie dwóch stron książki, poświęconej tematyce żydowskiej, rozłożonej i trzymanej przez ucznia.  Zdjęcie okładki teczki z materiałami dydaktycznymi poświęconymi tematyce żydowskiej, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Dziecko trzymające karty dydaktyczne poświęcone tematyce żydowskiej. Zdjęcie okładki książki zatytułowanej Rodzina Ulmów, autorzy Mateusz Szpytma i Jarosław Szarek


 

Światowy Dzień Recyklingu

18 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Recyklingu. Dzieci przygotowały prace plastyczne, wykorzystując przy tym materiały wtórne. Rozmawialiśmy też o konieczności ograniczenia odpadów i sposobach dawania drugiego życia niepotrzebnym przedmiotom. Uczniowie wykonali również prace plastyczne propagujące recykling.

                   Grafika, zielona kula ziemska, napis światowy dzień recyklingu. Dziecko leży na łóżku i koloruje na zielono znak recyklingu, trzy strzałki połączone w trójkąt. Dziecko leży na łóżku i koloruje na zielono znak recyklingu, trzy strzałki połączone w trójkąt. Materiały poświęcone światowemu Dniu Recyklingu rozłożone na stole. Wystawa ozdób wykonanych na bazie recyklingu podczas zajęć w szkole szpitalnej.


 

Dzień Kobiet

W Dniu Kobiet wszystkie panie powinny zostać docenione i obdarowane choćby dobrym słowem czy czułym gestem. Na oddziałach dziecięcych w ruch poszły nożyczki i kolorowy papier, które w rękach uczniów zmieniły się w różne plastyczne cuda dla pań i dziewczyn. Było radośnie i kolorowo.

Uczeń trzymający dwa własnoręcznie wykonane papierowe kwiaty. Papierowe kwiatki rozłożone na stoliku. Dwa papierowe tulipany wykonane z wykorzystaniem rolki papieru. Dziecko kolorujące obrazek z kobietą trzymającą kosz kwiatów. Galeria prac, kolorowanek, wykonanych przez uczniów szkoły szpitalnej poświęconych dniu kobiet. Laleczki wycięte z białego papieru, zaprezentowane na różowym tle.


 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych nasi uczniowie poznali postać rotmistrza Witolda Pileckiego, wybitnego żołnierza polskiego ruchu oporu, który wykazał się bezprzykładną odwagą, zgłaszając się na ochotnika do zbadania sytuacji więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz. Po zakończeniu II wojny światowej został on skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Uczestnicy zajęć zapoznali się z dokonaniami Witolda Pileckiego, wykorzystując poświęcone mu wydawnictwa. 

                                        Grafika poświęcona Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pozyskana ze strony Instytutu Pamięci Narodowej. Kobieta, nauczycielka siedzi na krześle i odczytuje głośno informacje z książki o rotmistrzu Pileckim. Otwarta książka trzymana przez dziecko. Widok z góry. Zdjęcie okładki książki poświęconej Witoldowi Pileckiemu. 


 

Dzień Języka Ojczystego

Dzień Języka Ojczystego przypomina nam, jak ważna jest dbałość o piękno i poprawność naszego języka. Przypomnieliśmy sobie w tym dniu najważniejsze zasady posługiwania się polszczyzną, głowiliśmy się nad łamańcami językowymi oraz przypomnieliśmy piękne słowa, które wychodzą z użycia, a warte są ocalenia od zapomnienia.

Uczeń rozcina kartkę papieru z listą archaizmów. Materiały poświęcone dniu języka ojczystego rozłożone na łóżku pacjenta. Po lewej uczeń trzymający nożyczki i kartkę. Czerwono biały kontur Polski wraz z cytatem Janusza Korczaka "Źle mówić i pisać znaczy krzywdzić swoją mową, tych którzy ją budowali". Gazetka ścienna poświęcona dniu języka ojczystego, zamieszczona na tablicy korkowej na oddziale dziecięcym. Plakat z napisem dzień języka ojczystego. Uczeń trzymający kartkę z listą łamańców językowych.


 

Walentynki

Walentynki to  święto, które przypomina nam o potrzebie wzajemnej bliskości i życzliwości. Obchodząc je z naszymi uczniami, rozmawialiśmy i czytaliśmy o uczuciach, wykorzystując przy tym książki z mobilnej biblioteki - Bajkowozu. Dowiedzieliśmy się również, jak brzmi słowo kocham w różnych językach. Uczniowie wykonali też prace plastyczne, które ozdobiły pomieszczenia oddziałów, wprowadzając świąteczną atmosferę.

Ścienna tablica korkowa przedstawiająca słowo kocham cię w różnych językach. Dwa kolorowe, wiszące serca wykonane przez dzieci. Dwa wiszące papierowe serca wykonane przez dzieci, zawieszone na stojaku od kroplówki. Dwie książki dla dzieci, po lewej książka o tytule  Uczucia co to takiego, po prawej, O słodkiej królewnie i pięknym księciu. Praca wykonana przez dziecko, wyklejane, kolorowe serce na czarnej kartce. Cztery prace dzieci o tematyce walentynkowej.