Szkoła Podstawowa

przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

Zaczynamy zdalną naukę

Drodzy uczniowie, zaczynamy dziś nowy rozdział edukacji. Epidemia koronawirusa zatrzymała nas w domach, ale nie musimy tracić czasu. Możemy wykorzystać technologię do zdobywania wiedzy. Pod podanym niżej adresem znajdziecie informacje i zadania do wykonania ze wszystkich przedmiotów. 

https://drive.google.com/drive/folders/1t8heu0hFyOQSiYli6PW_q_8-S2FLnF0B?usp=sharing

Życzymy powodzenia !!!

 


 

Dzień Matki

Nasze mamy zawsze stoją na posterunku. Tulą, wspierają, pocieszają i zagrzewają do działania. Są wsparciem i ukojeniem dla dzieci w każdym wieku, tych małych i tych całkiem dorosłych. Cierpliwie opatrują starte kolana i znoszą nastoletnie bunty. Dla nich zawsze jesteśmy najważniejsi. Dziś dziękujemy Wam, kochane Mamy, za wasz ogromny trud; za to, że zawsze Wam się chciało, za wyrozumiałość i dyscyplinowanie; za naukę i za beztroską zabawę. Dziękujemy!


 

Dzień Pielęgniarki i Położnej

12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Życzymy dziś paniom (i panom) wykonującym te zawody dużo siły, pogody ducha i wiary w lepszą przyszłość. Miejmy nadzieję, że po gorących czasach pandemii wrócimy do spokojnej normalności. A także, że nie zapomnimy szybko, jak ważni jesteście dla nas, ile Wam zawdzięczamy. Były już oklaski, teraz czas na codzienne okazywanie Wam szacunku za opiekę, troskę i ratowanie życia. Dziękujemy!!!


 

Święto Konstytucji 3 Maja

Świętujemy dokonania naszych przodków, ich wysiłki w celu ratowania ojczyzny. Udało im się uchwalić pierwszą konstytucję w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej). Nie ocaliło to Polski przed zaborami, ale zapisało w historii dążenia patriotów do zbudowania dobrze rządzonego, sprawiedliwego państwa. Niech ich umiłowanie ojczyzny i praca dla niej będą dla nas wzorem. Hasłem wszystkich zgoda będzie i ojczyzna nasza. (Mazurek Dąbrowskiego)


 

Światowy Dzień Książki

Książki zawsze były ważne, ale w naszych trudnych czasach zyskują jeszcze na wartości. Czytajcie, bo książki nauczą was samodzielnego myślenia oglądania z wielu strom sytuacji, w której się znaleźliśmy.Mały cytat na zachętę: 

- Po to jesteśmy na tym świecie - mówiła pani - żebyśmy byli dobrzy i mili dla innych.

- He,he - powiedziała Pippi - po co w takim razie są inni? ( Przygody Pippi Astrid Lindgren)

Oto kilka propozycji, na początek dla maluchów:

Marcin Wicha: Łysol i Strusia. lekcje niegrzeczności. 7+

Eva Eland: Kiedy nadchodzi smutek. 2+

Anna Czerwińska - Rydel: Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie. (książka + CD), 6+

A teraz coś dla młodszych dorosłych;

Eric Bell: Alan Cole nie tańczy.

Holly Bourne: I co ona ma zrobić?

Jennifer Niven: Podtrzymując wszechświat.

Udanej lektury!


 

 

Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

19 kwietnia obchodzimy rocznicę powstania w getcie warszawskim. Nasi żydowscy współobywatele ruszyli tego dnia w 1943 roku do walki z nazistowskimi oprawcami. Walki bez szans na zwycięstwo, walki o godność, nie o sukces militarny. Symbolem naszej pamięci o tym wydarzeniu jest żonkil. By poczuć atmosferę tamtych okrutnych czasów, obejrzyjcie spektakl, którego bohaterem jest Władysław Szlengel - poeta, autor tekstów piosenek, poniósł śmierć w trakcie powstania w getcie:

https://https://teatrtv.vod.tvp.pl/36747290/okno-na-tamta-strone/36747290/okno-na-tamta-strone


 

Dzień Teatru

Nie możemy dziś obchodzić Światowego Dnia Teatru na spektaklu, w bezpośrednim kontakcie z aktorami, ale możemy oglądać spektakle zamieszczone w sieci. Teatr to spotkanie z aktorem, z dramaturgiem, z wizją reżysera i pomysłami scenografa. To chwila chwila zagłębienia się w inny, wykreowany świat, chwila zadumy lub rozrywki. W teatrze uczymy się emocji, spoglądamy z dystansu na prawa rządzące ludzkim losem. Dlatego, nawet jeśli nie jesteście fanami teatru, spróbujcie obejrzeć jeden z dostępnych spektakli:

https:/https://ninateka.pl/film/damy-i-huzary-krystyna-janda/ninateka.pl/film/damy-i-huzary-krystyna-janda

https://https://ninateka.pl/film/udreka-zycia-jan-englert/film/udreka-zycia-jan-englert

https://ninateka.pl/film/https://ninateka.pl/film/apollonia-krzysztof-warlikowskiapollonia-krzysztof-warlikowski

https://ninateka.pl/fhttps://ninateka.pl/film/orfeusz-i-eurydykailm/orfeusz-i-eurydyka

https://ninateka.pl/film/rehttps://ninateka.pl/film/rewizor-jerzy-stuhrwizor-jerzy-stuhr

 


 

Narodowy Dzień Polaków Ratujących Żydów

Dziś obchodzimy jakże ważny Dzień, oddajemy hołd ludziom, którzy nie zawahali się ryzykować życia własnego i najbliższych, by nieść pomoc innym. W czarnych dniach drugiej wojny światowej znaleźli się Polacy, pomagali w ratowaniu życia żydowskich współobywateli. Symbolem takiej heroicznej postawy jest małżeństwo Wiktorii i Józefa Ulmów ze wsi Markowa. Ukrywali oni swoich żydowskich sąsiadów i ponieśli za to największą ofiarę. Zostali rozstrzelani wraz ze swoimi dziećmi. Współcześnie w Markowej powstało Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów. Tu znajdziecie więcej informacji: https://muzeumulmow.pl/

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Pamiętajmy!


 

Serca dla Szpitala

Wszyscy dziś doceniamy trud i poświęcenie medyków. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni stoją na pierwszej linii walki o nasze zdrowie i życie. Chcemy dać wyraz naszej wdzięczności i podziwu, stąd wspólna akcja naszej szkoły oraz uczniów klasy 1I II-go Liceum Ogólnokształcącego w Koninie. Tworzymy serca dla pracowników konińskiego Szpitala, by dodać im otuchy, wesprzeć w trudnym czasie, a przede wszystkim najserdeczniej podziękować.